Ne várjunk, ha segítség kell: a depresszió és a szorongás sokakat érint

A depresszió minden bizonnyal a második leggyakoribb betegség, amely munkaképesség-csökkenést okoz. Napjainkban rengeteg a szorongó és depressziós páciens. Dr. Pocsay Ágnes pszichiáter a betegségről és annak gyógyítási lehetőségeiről beszélt.

Ez a század a depresszió és a szorongás évszázada – hangzott el a Magyar Pszichiátriai Társaság (MPT) vándorgyűlésén.
 
A depresszió valószinűleg a második leggyakoribb munkaképesség-csökkenést okozó betegség a szív-és érrendszeri megbetegedések után 2020 óta.
 
A mentális problémák sokasodása nem magyar sajátosság, hiszen minden negyedik uniós állampolgár érintett valamilyen mentális betegségben.
 
A kezeletlen depresszió súlyosbodó problémákat eredményezhet,amelyek következtében akár rokkantság,önellátási képtelenség vagy öngyilkossági kísérlet is előfordulhat.
 
A depresszió bármely életkorban előfordulhat és a betegség során nem csupán rossz hangulat jelentkezik, hanem a közérzet, az érzések, a viselkedés és a fizikai állapot is negatívan változnak.
 
Dr. Pocsay Ágnes pszichiáter segítséget nyújt mentális betegségek kezelésében - Fotó: Instagram
Dr. Pocsay Ágnes pszichiáter segítséget nyújt mentális betegségek kezelésében - Fotó: Instagram
 
Emiatt nagyon lényeges a depresszió kezelése, mivel - számos egyéb ok mellett - a munkahelyi teljesítőképességünk megtartásának fontosságát nem szükséges külön hangsúlyozni a jelenkori munkaerőpiaci helyzetben.
 
Mikor érdemes orvoshoz fordulni? Az alábbi esetekben fontos ezt megfontolni:
 
-a korábban élvezett tevékenységeink érdektelenné válnak
 
-szomorúnak, fáradtnak, tehetetlennek érezzük magunkat
 
-étkezési és alvási szokásaink nagy mértékben megváltoznak.
 
Ha a tüneteket tartósan észleljük, érdemes felkeresni egy pszichiátert, hogy kiderüljön, valóban a depresszió tünetei jelentkeztek-e. Érdemes a környezetünkben lévőkre is figyelni - családtagjainkat, barátainkat, munkatársainkat is bíztassuk arra, hogy forduljanak szakemberhez.
 
Szerencsére olyan hatékony és biztonságos gyógyszerek állnak rendelkezésre,amelyek megfelelő alkalmazásával a depresszió kezelhető, a betegnek így lehetősége nyílik visszatérni a megszokott napi tevékenységeihez.
 
Dr. Pocsay Ágnes a pszichoterápiás attitűd mellett a gyógyszeres kezelést igyekszik csak a feltétlenül szükséges mértékre szorítani, illetve szem előtt tartani azt, hogy az orvos a személyiségével gyógyít, beleértve – ha van – a humorérzékét is.
 
Dr. Pocsay Ágnes 1991-ben tett szakvizsgát pszichiátriából. 1987-ben szerzett általános orvosi diplomát a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen.
 
A szakvizsgáig a Honvéd Kórház pszichiátriai osztályán dolgozott, azután pedig a Tündérhegyi Pszichoterápiás Osztályon.
 
Ezt követően egy évtozeden át a gyógyszeriparban szerzett menedzseri tapasztalatot, később CRA diplomát. Visszatérve a betegellátásba a Honvéd kórház pszichiátriai szakrendelésén és vidéki pszichiátriai gondozókban rendelt, így például Monoron és Nagykátán.
 
Budapesten és vidéken – Ercsiben és Újpesten -, egyaránt ellát betegeket jelenleg is.
 
Dr. Pocsay Ágnes olyan esetekben nyújt komoly segítséget, mint a szorongásos zavarok, ezen belül pánikbetegség, PTSD, a hangulatzavarok, a gyász feldolgozása, az alvászavarok, a stresszkezelés.
 
Segít alkoholfüggőség, feszültség, kimerültség esetén, valamint krízishelyzetek és pszichoszomatikus panaszok kezelésében is.
 
Fotó: Instagram.com/budaicorvin
 
B.A.