Lomtalanítás: nem lehet majd ház elé tenni a hulladékot Budapesten

Átalakul a lomtalanítás Budapesten: a házak elé nem lehet majd kitenni a hulladékot, ehelyett három napig nyitva tartó gyűjtőpontok várják a hulladékot leadókat.

Közleményt adott ki a MOHU, miszerint megváltoznak a lomtalanítás szabályai Budapesten.

„Az 50 éve jellemző lomtalanítási rendszer rendetlenséget eredményez a közterületeken, fennakadásokkal járhat, zavarja a lakókat, több napra megnehezíti a parkolást, a városképet, tisztaságot is jelentősen rontja. A jelenleg érvényben lévő “mindenfajta lomot az utcára a ház elé pakolunk” típusú rendszer kivezetése, átalakítása már évek óta felmerülő kérdés a fővárosban” – tudatta a MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. közelményében.

A tervek szerint kontrollált gyűjtőpontos lomtalanítási rendszert vezetnének be, amely az alábbiak szerint működne – tudatta a 24.hu.

-Egy-egy kerületben az előre megadott időpontban akár 10 db őrzött gyűjtőpontra lehet elvinni a kidobásra szánt lomot. A gyűjtőpont legtávolabb 800-1000 méterre lehet egy lakástól, jellemzően ennél jóval közelebb lesz. Valamennyi gyűjtőpont 3 napig tart nyitva.

Lomtalanítás: nem lehet majd ház elé tenni a hulladékot Budapesten - Fotó: ATV Híradó

Lomtalanítás: nem lehet majd ház elé tenni a hulladékot Budapesten - Fotó: ATV Híradó

-Nem szűnne meg a házhoz menő szolgáltatás nem szűnik meg; Igény szerint a kerületi önkormányzatoknak lehetősége lesz rászorultsági alapon kijelölni adott címeket, ahova a szolgáltató térítésmentesen házhoz megy és elhozza a lomot.

-Mindemellett pedig egész évben már jelenleg is rendelkezésre áll a megrendelhető díjköteles házhoz menő lomtalanítási szolgáltatás is.

-A kontrollált lomtalanítás sikeresen működik szinte az összes Európai Uniós nagyvárosban, de a hazai nagy vidéki városokban is Zalaegerszegtől Nyíregyházáig. Budapest azon kevés település közé tartozik, ahol még a ház elé ömlesztve kirakott lomtalanítás a jellemző.

-A megoldás támogatja a környezettudatos, és fenntartható hulladékgazdálkodási rendszerek működtetését és összhangban van a hazai jogszabályi környezettel, a körforgásos hulladékgazdaság elveivel.

-A kontrollált körülmények közötti átvétel tiszta hulladékfrakciókat eredményez, amik jól újrahasznosíthatók. Ráadásul a veszélyes hulladékától is szabályos módon szabadulhat meg a lakosság.

-Az új rendszerben a mindinkább elfogadottá váló környezettudatos hulladékgazdálkodás elveit az egyéni szinten is könnyebb megvalósítani, hiszen a megoldás lehetőséget biztosít a személyes társadalmi felelősségvállalásra – tudatta a MOHU.

A MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. úgy véli, az új rendszernek köszönhetően a városkép tiszta és rendezett marad a lomtalanítás idejére is, ami igencsak alapvető egym turisták által látogatott világváros esetében.

A szemetet ezentúl biztonságos, őrzött helyen, konténerekben szelektíven lehet leadni. A lomtalanítás ideje alatt pedig folyamatosan lenne a hulladék elszállítása.

Az Európai Unió nagyvárosaiban jellemzően már évek vagy akár évtizedek óta olyan kontrollált gyűjtőpontos rendszer van érvényben, amely a lakosság számára tisztább, és a mindennapokat megkönnyítő elvek mentén működik – jegyzi meg a MOHU közleményében.

„A jelenlegi fővárosi lomtalanítás során rengeteg ki nem helyezhető hulladék, pl. elektromos és elektronikai hulladék, veszélyes hulladék, ruhanemű, sitt, festék stb. kerül a lomok közé. Ez megakadályozza a hulladékfajták szakszerű kezelését és újrahasznosítását, vagyis a fenntartható, körforgásos hulladékgazdálkodási célok jelentősen sérülnek. Az így kihelyezett vegyes lom jellemzően lerakóba kerül, – ami ellentétes Magyarország vállalásaival a kezelt hulladékok elhelyezésénél a lerakótól való eltérítésre vonatkozóan. Ráadásul számos esetben a lakossági lomtalanításra nem jogosult gazdasági társaságok, intézményi szereplők is kihelyezik hulladékaikat” – írta a vállalat.

Fotó: ATV Híradó

L.A.