Az új taxisrenelettel a kormány megerősítette, hogy a 'legális' taxisok mellett áll

Döntött a kormány: 2018 elejétől taxiszolgáltatás csak 10 évnél nem régebben forgalomba helyezett, két oldalon két-két ajtós, legalább Euro IV. belső égésű motorral vagy elektromos hajtással rendelkező és légkondicionált gépkocsival nyújtható.


Ezt jelentette be Budapesten Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) parlamenti államtitkára annak kapcsán, hogy a kormány elfogadta az új taxisrendeletet. A hatályos kormányrendeleti szabályozás 1989-ben született, azóta sokszor módosult. A több mint negyedszázados alapokon nyugvó előírásokat időszerű új, egységes szerkezetű, naprakész tartalmú jogszabállyal felváltani. Az előterjesztésről 2014 novemberében konszenzus született, az érdekképviseletek kisebb kiegészítéssel támogatták a szabályozásra irányuló kormányzati törekvést.

 

Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) parlamenti államtitkára

 

Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) parlamenti államtitkára Budapesten beszélt az új taxisrendeletről



A taxis és fuvarszervező érdekképviseletek azt kifogásolták korábban, hogy a kormány februárra ígérte az új taxisrendelet elfogadását, de ez a mai napig nem történt meg, ezért levelet írtak a miniszterelnöknek. Azt szeretnék, ha kihirdetnék a kormányrendeletet, amely egységes ellenőrzést biztosítana a piac felett. Szerintük ez azért sürgető, mert új szereplő jelent meg a piacon: az Uber nevű mobilalkalmazást komoly veszélynek tartják.


A most elfogadott új taxisrendelet az „infokommunikációs eszközön megrendelt személyszállítási szolgáltatásokra" is, így például az Uberre is vonatkozik. Fónagy János elmondta: új elem a szabályozásban, hogy a taxisoknak ötévente ismeretfelújító képzésen és vizsgán kell számot adniuk KRESZ-tudásuk naprakészségéről. Hangsúlyozta, hogy a vállalkozóknak tehát két és fél évük van a felkészülésre, miközben mintegy felük a fővárosi rendeletnek eleget téve már ma is megfelel az új országos követelményeknek.

 

Budapest, taxi

 


A kormány elfogadta az új taxisrendeletet




A taxizásban Magyarországon jelenleg több mint 7000 vállalkozás működik, mintegy 600-700 kis- és középvállalkozás mellett döntő többségük egyéni vállalkozóként. A cégek több mint fele a fővárosban és vonzáskörzetében ad munkát 8600 budapesti és Pest megyei gépkocsivezetőnek. Ez a szolgáltatás országszerte több mint 13 ezer család számára jelent állandó kenyérkeresetet .

 

MTI/MCOnet

Fotó: Bartolf Ágnes